Blog

Podkłady i izolacje pod podłogi pływające

W ofercie OLEX mogą Państwo znaleźć m.in. podkłady i izolacje pod podłogi pływające. Posiadamy w ofercie bogaty wybór tego rodzaju materiałów budowlanych, m.in. podkłady pod panele, podkłady pod deski drewniane oraz podkłady pod parkiet. W ofercie mamy także podkłady pod ogrzewanie podłogowe.

Znajdą Państwo u nas bardzo wiele różnego rodzaju podkładów pod podłogi pływające, m.in. maty kwarcowe oraz podkłady z polistyrenu XPS.

Jakie są zalety podłóg pływających?

Każdy parkieciarz wie, że największym wymaganiem stawianym podłogom jest to, żeby ułożyć je w taki sposób, żeby nie skrzypiały. Najlepszym sposobem, żeby temu zapobiec jest zdecydowanie się na podłogę pływającą.

Tego typu sposób montażu charakteryzuje się tym, że osoba układająca parkiet, panele czy podłogę drewnianą dba o to, żeby konstrukcja układanej podłogi nie była bezpośrednio związana z konstrukcja budynku. Podłoga nie może więc się stykać ze stropem czy ścianami, powinna być także oddzielona odpowiednimi profilami podłogowymi od ścian oraz innych pionowych elementów.

Jako że w żadnym miejscu podłoga nie styka się z podłożem, tylko między obiema warstwami stworzona jest wypełniona powietrzem wolna przestrzeń, istnieje też konieczność zastosowania izomaty, która zapewni właściwą izolację akustyczną, poprzez absorbowanie powstających podczas nacisku na podłogę dźwięków. Podkłady pod podłogę mają również za zadanie wyrównanie niewielkich nierówności powierzchni.

Podkłady z foli polistyrenowej (XPS), rolka

Podkłady 1,6 mm

Wymiary [mm]:15000 x 1100 x 1,6
Tolerancja wymiarów [mm]:szerokość ± 2,0
grubość ± 0,25
Gęstość objętościowa [kg/m3]:≥ 45
Masa powierzchniowa [g/m2]:75 ± 5%
Nasiąkliwość wodą, % przy długotrwałym (28 dni) całkowitym zanurzeniu:≤ 2,0
Zdolność konpensacji nierówności podłoża [mm]:≤ 1,5
Opór cieplny (R) [m2K/W]:0,052
Współczynnik przewodzenia ciepła (λD) [W/(m • K)]:0,031
Klasa akustyczna:PLn-14
16 ≤ Δ Lw ≤ 18

Podkłady ​2 mm

Wymiary [mm]:20000 x 1100 x 2,0
Tolerancja wymiarów [mm]:szerokość ± 2,0
grubość ± 0,25
Gęstość objętościowa [kg/m3]:≥ 45
Masa powierzchniowa [g/m2]:115 ± 5%
Nasiąkliwość wodą, % przy długotrwałym (28 dni) całkowitym zanurzeniu:≤ 2,0
Zdolność konpensacji nierówności podłoża [mm]:≤ 1,5
Opór cieplny (R) [m2K/W]:0,065
Współczynnik przewodzenia ciepła (λD) [W/(m • K)]:0,031
Klasa akustyczna:PLn-14
16 ≤ Δ Lw ≤ 18

Podkłady z foli polistyrenowej (XPS), arkusz

Podkłady z foli polistyrenowej (XPS) o grubości: 3mm, 4mm, 5mm, 6mm pod panele laminowane i podłogi drewniane. Dostępne w kolorze: zielonym, grafitowym w arkuszach.

Panel-podkład może być stosowany w budownictwie mieszkaniowym i użyteczności publicznej. Zalecany pod posadzki wykonane z laminowanych płyt podłogowych z tworzywa drzewnego, wielowarstwowych drewnianych elementów podłogowych (deski, płyty), dopuszczonych do obrotu i powszechnego stosowania w budownictwie.

Podkłady 3 mm

Wymiary [mm]:1000 x 500 x 3,0
Tolerancja wymiarów [mm]:długość ± 1,0
szerokość ± 2,0
grubość ± 0,25
Gęstość objętościowa [kg/m3]:≥ 23
Masa powierzchniowa [g/m2]:135 ± 5%
Nasiąkliwość wodą, % przy długotrwałym (28 dni) całkowitym zanurzeniu:≤ 1,0
Zdolność konpensacji nierówności podłoża [mm]:≤ 2,0
Opór cieplny (R) [m2K/W]:0,097
Współczynnik przewodzenia ciepła (λD) [W/(m • K)]:0,031
Klasa akustyczna:PLn-14
16 ≤ Δ Lw ≤ 18

STEICOunderfloor

Podkład pod panele i wielowarstwowe podłogi drewniane. Doskonale tłumi odgłosy kroków i dzwięki przestrzenne.

  • tłumienie dźwięków uderzeniowych dla wielowarstwowych podłóg drewnianych i podłóg laminowanych aż do 19 dB
  • tłumienie dźwięków przestrzennych dla wielowarstwowych podłóg drewnianych i podłóg laminowanych aż do 15 dB 

Podkłady 5 mm

Wymiary [mm]:790 x 590 x 5,0
Gęstość objętościowa [kg/m3]:250
Masa powierzchniowa [kg/m2]:1,02
Opór cieplny (R) [m2K/W]:0,06
Współczynnik przewodzenia ciepła (λ) [W/(m • K)]:0,07
Tłumienie dźwięków:
częstotliwość 250Hz do 500Hz:
częstotliwość 1000Hz do 2000Hz:
wg PN EN 13986
0,1
0,3
Co to jest podkład podłogowy?

Układane w domach czy mieszkaniach podłogi są tzw. podłogami pływającymi, co oznacza, że nie stykają się one bezpośrednio z podłożem, tylko pozostaje przed nimi wolna, wypełniona powietrzem przestrzeń. Takie ułożenie podłogi skutkuje bardzo dobrym absorbowaniem dźwięków, w związku z czym konieczne jest także zastosowanie właściwej izolacji akustycznej, którą zapewniają właśnie podkłady podłogowe. To jednak niejedyna rola, jaką one pełnią. Jako ze układa się je pomiędzy posadzką a panelami lub parkietem, podkład umożliwia także zniwelowanie ewentualnych nierówności podłoża. Oprócz tego stanowi także bardzo istotny materiał, który zapewnia lepszą izolację termiczną oraz jest amortyzatorem, który zapobiega uginaniu się oraz niszczeniu znajdujących się na nim desek czy paneli.

Najpopularniejsze rodzaje podkładów podłogowych

Obecnie największą popularnością cieszy się 5 rodzajów podkładów podłogowych:

  • Pianka – Jest to najtańszy rodzaj podkładu podłogowego, dzięki czemu cieszy się dużą popularnością. Niestety pianki mają dwie podstawowe wady: nie gwarantują zbyt dobrej izolacji akustycznej i termicznej, a przy okazji bardzo szybko tracą swoje właściwości. Można je także stosować wyłącznie na podłoża sztuczne.
  • Podkłady polietylenowe – Ten typ podkładów także charakteryzuje się stosunkowo niską ceną, jednak zapewnia wiele więcej korzyści niż pianki. Przede wszystkim, jeżeli wybierzemy podkład polietylenowy o grubości przynajmniej 8 mm, będziemy mogli za jego pomocą zniwelować nawet 4 mm nierówności podłoża. Niestety, podobnie jak pianka, także podkłady polietylenowe z czasem ulegają spłaszczeniu, przez co tracą swoje właściwości i podobnie jak pianka zapewniają dosyć słabą izolację akustyczną i termiczną.
  • Eko-płyty – Eko-płyty są stosunkowo grubym podkładem podłogowym, mają około 4-7 mm. Wykonane są z rozdrobnionego, a następnie sprasowanego ze sobą drewna. Ich największą zaletą jest to, że mogą być bez przeszkód stosowane na nierównej posadzce. Nie zapewniają niestety idealnej izolacji akustycznej, jednak zdecydowanie lepszą niż pianki czy płyty polietylenowe. Eko-płyty jest także stosunkowo trudno układać, ponieważ zawsze trzeba uważać, żeby łączenia paneli czy parkietu nie zbiegały się z krawędziami płyt.
  • Podkłady korkowe – Korek jest na pewno doskonałym izolatorem akustycznym i to jest jego najważniejsza zaleta. Dobrze także izoluje ciepło. Ze względu na duży ciężar podkładów korkowych, produkuje się je wyłącznie w arkuszach o 2 mm grubości, w związku z czym można je układać tylko na równej powierzchni, na której nie pojawiają się nigdzie żadne odkształcenia. Nie zaleca się także ich stosowania w miejscach, które są intensywnie użytkowane.
  • Podkłady XPS – czyli podkłady z polistyrenu ekstrudowanego. Są to zdecydowanie najczęściej polecane rodzaje podkładów. Sprzedawane w rolkach o grubości od 3 do 7 mm lub w formie płyt, charakteryzują się bardzo dobrą izolacją cieplną i akustyczną, a także znakomitą odpornością na wilgoć. Istnieje także możliwość zamówienia podkładów XPS o podwyższonej izolacji akustycznej. Podkłady te bardzo dobrze sprawdzają się również na ogrzewaniu podłogowym.
Na co zwracać uwagę wybierając podkład pod podłogę

Planując ułożenie nowej podłogi musimy oczywiście podjąć decyzję, czy decydujemy się na klasyczny parkiet drewniany, czy może panele podłogowe lub wykładzinę dywanową, czy może wolimy wybrać jeszcze jakąś inną możliwość. Ten wybór zależy przede wszystkim od naszego gustu oraz od zasobności naszego portfela. Planując ułożenie nowej podłogi musimy jednak zdecydować się także na właściwy podkład, od którego z kolei będzie zależało to, czy nasza podłoga będzie mogła zapewnić nam właściwą izolację cieplną i izolację akustyczną oraz, czy będzie właściwie chroniona przed szybkim zniszczeniem. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu zajmiemy się doradzeniem Państwu w tym, na co należy zwracać uwagę wybierać podkład pod podłogę oraz przedstawimy kilka  najciekawszych możliwości.

Czynniki, jakie należy brać pod uwagę wybierając podkład podłogowy

Wybierając podkład podłogowy trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej dwa parametry: grubość oraz porowatość. Im większe ich wartości, tym podkład będzie w stanie zapewnić lepsze tłumienie dźwięków. Przy wyborze podkładu pod panele podłogowe, trzeba jednak pamiętać o tym, żeby nie był on grubszy niż około 8-9 mm, ponieważ jeżeli podłoga będzie za bardzo zaizolowana, panele mogą się na niej nieco uginać, co będzie miało negatywny wpływ na ich czas trwałości. Podczas dokonywania wyboru podkładu podłogowego na pewno nie można sugerować się tylko jego ceną. Zazwyczaj te najtańsze podkłady charakteryzują się po prostu także najmniejszą trwałością, a co najważniejsze nie zapewnią nam na pewno właściwej izolacji oraz nie zabezpieczą podłogi przed zniszczeniem.