Co to jest podkład podłogowy?

Układane w domach czy mieszkaniach podłogi są tzw. podłogami pływającymi, co oznacza, że nie stykają się one bezpośrednio z podłożem, tylko pozostaje przed nimi wolna, wypełniona powietrzem przestrzeń. Takie ułożenie podłogi skutkuje bardzo dobrym absorbowaniem dźwięków, w związku z czym konieczne jest także zastosowanie właściwej izolacji akustycznej, którą zapewniają właśnie podkłady podłogowe. To jednak niejedyna rola, jaką one pełnią. Jako ze układa się je pomiędzy posadzką a panelami lub parkietem, podkład umożliwia także zniwelowanie ewentualnych nierówności podłoża. Oprócz tego stanowi także bardzo istotny materiał, który zapewnia lepszą izolację termiczną oraz jest amortyzatorem, który zapobiega uginaniu się oraz niszczeniu znajdujących się na nim desek czy paneli.

Najpopularniejsze rodzaje podkładów podłogowych

Obecnie największą popularnością cieszy się 5 rodzajów podkładów podłogowych:

  • Pianka – Jest to najtańszy rodzaj podkładu podłogowego, dzięki czemu cieszy się dużą popularnością. Niestety pianki mają dwie podstawowe wady: nie gwarantują zbyt dobrej izolacji akustycznej i termicznej, a przy okazji bardzo szybko tracą swoje właściwości. Można je także stosować wyłącznie na podłoża sztuczne.
  • Podkłady polietylenowe – Ten typ podkładów także charakteryzuje się stosunkowo niską ceną, jednak zapewnia wiele więcej korzyści niż pianki. Przede wszystkim, jeżeli wybierzemy podkład polietylenowy o grubości przynajmniej 8 mm, będziemy mogli za jego pomocą zniwelować nawet 4 mm nierówności podłoża. Niestety, podobnie jak pianka, także podkłady polietylenowe z czasem ulegają spłaszczeniu, przez co tracą swoje właściwości i podobnie jak pianka zapewniają dosyć słabą izolację akustyczną i termiczną.
  • Eko-płyty – Eko-płyty są stosunkowo grubym podkładem podłogowym, mają około 4-7 mm. Wykonane są z rozdrobnionego, a następnie sprasowanego ze sobą drewna. Ich największą zaletą jest to, że mogą być bez przeszkód stosowane na nierównej posadzce. Nie zapewniają niestety idealnej izolacji akustycznej, jednak zdecydowanie lepszą niż pianki czy płyty polietylenowe. Eko-płyty jest także stosunkowo trudno układać, ponieważ zawsze trzeba uważać, żeby łączenia paneli czy parkietu nie zbiegały się z krawędziami płyt.
  • Podkłady korkowe – Korek jest na pewno doskonałym izolatorem akustycznym i to jest jego najważniejsza zaleta. Dobrze także izoluje ciepło. Ze względu na duży ciężar podkładów korkowych, produkuje się je wyłącznie w arkuszach o 2 mm grubości, w związku z czym można je układać tylko na równej powierzchni, na której nie pojawiają się nigdzie żadne odkształcenia. Nie zaleca się także ich stosowania w miejscach, które są intensywnie użytkowane.
  • Podkłady XPS – czyli podkłady z polistyrenu ekstrudowanego. Są to zdecydowanie najczęściej polecane rodzaje podkładów. Sprzedawane w rolkach o grubości od 3 do 7 mm lub w formie płyt, charakteryzują się bardzo dobrą izolacją cieplną i akustyczną, a także znakomitą odpornością na wilgoć. Istnieje także możliwość zamówienia podkładów XPS o podwyższonej izolacji akustycznej. Podkłady te bardzo dobrze sprawdzają się również na ogrzewaniu podłogowym.