Podłogi pływające w ostatnich latach są najczęściej wybieranym rozwiązaniem w przypadku budowy i wykańczania nowych domów. Takie podłogi charakteryzują się po prostu najlepszą estetyką wykonania oraz możliwością tłumienia największej ilości dźwięków. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładnie opisujemy, co to są podłogi pływające, czym się różnią od podłóg, które są na stałe związane z podłożem i czy można na nich układać zarówno panele podłogowe, jak i drewniane parkiety.
W jaki sposób wykonuje się podłogi pływające?
Żeby wykonana podłoga pływająca mogła w pełni spełniać swoją rolę i charakteryzować się wszystkimi wskazanymi wyżej zaletami, wylewka na podłogi musi być umieszczona na odpowiednim podkładzie izolacyjnym. Najczęściej stosowanym rodzajem izolacji jest wełna mineralna lub styropian podłogowy. Materiał izolacyjny musi szczelnie pokrywać całą powierzchnię, na całej szerokości podłogi. W szczelinach dylatacyjnych umieszczane są jeszcze niewielkie pasy brzegowe, które będą się kurczyły w momencie, w którym będzie się zwiększał rozmiar wylewki. Pomiędzy izolacją a wylewką koniecznie należy jeszcze ułożyć folię poliuretanową, która będzie pełniła rolę rozdzielacza.
Co dla wielu osób może być bardzo istotne, podłoga pływająca może być także umieszczona na ogrzewaniu podłogowym. W tym przypadku trzeba jednak zwrócić jeszcze większą uwagę na to, żeby dobrze rozprowadzić izolację.