Dylatacja odwodowa w podłogach pływających

Charakterystyka podłóg pływających

​Podłoga pływająca jest to bardzo korzystna alternatywa dla podłóg, które są na stałe związane  z podłożem. W przypadku podłóg pływających posadzka nie jest wylewana bezpośrednio na strop i nie tworzy z nim spójnej całości, tylko między tymi elementami zachowana jest niewielka, sięgająca około 1 cm szczelina, którą fachowo nazywa się dylatacją obwodową. Szczelina ta występuje nie tylko pomiędzy podłogą a stropem, ale również pomiędzy podłogą a ścianami oraz wszystkimi innymi elementami, które są na stałe związane ze stropem.

Jakie znaczenie ma pozostawienie w podłogach pływających dylatacji obwodowej?

Przede wszystkim, zachowanie niewielkiej szczeliny pomiędzy stropem a podłogą drewnianą czy panelami sprawia, że taka podłoga może dowolnie zmieniać swoje rozmiary pod wpływem działania wilgoci czy zmian panującej wewnątrz pomieszczenia temperatury. Takie zmiany rozmiarów podłogi są absolutnie naturalne i nie stanowią żadnego zagrożenia dla trwałości ułożonej podłogi. Gdyby podłoga drewniane była przytwierdzona np. bezpośrednio do ściany, bardzo łatwo mogłoby dojść do jej wybrzuszenia. Decyzja o wykonaniu podłogi pływającej jest wiec jedynym w pełni trwałym rozwiązaniem.


Co więcej, prawidłowo wykonana podłoga pływająca gwarantuje również doskonałą izolację akustyczną poprzez niwelowanie przenoszonych przez ściany i podłogi dźwięków uderzeniowych. Jest to możliwe dlatego, że umieszczone na podłodze deski drewniane, panele czy parkiet nie są związane bezpośrednio z podłożem, tylko pomiędzy nimi jest jeszcze ułożony odpowiedni podkład. W naszej ofercie znajdą Państwo różnego rodzaju podkłady pod podłogi pływające, przede wszystkim podkłady z folii polistyrenowej XPS,  które doskonale się sprawdzają również jako podkład na ogrzewanie podłogowe.