Polistyrenowe podkłady pod podłogi

Na naszym blogu wielokrotnie już zaznaczaliśmy, że najczęściej obecnie stosowanym rodzajem podłóg są podłogi pływające. Ich popularność bierze się stąd, że dzięki temu, iż nie są one bezpośrednio związane z podłożem, zapewniają znacznie lepszą izolację akustyczną poprzez niwelowanie powstających dźwięków uderzeniowych, a także gwarantują znacznie dłuższą trwałość ułożonych w ten sposób paneli czy drewnianego podkładu. Takie rezultaty są możliwe do osiągnięcia tylko, jeżeli do montażu podłogi zostanie zastosowany odpowiedni rodzaj podkładu. Według specjalistów najlepszym rodzajem stosowanych podkładów pod podłogi pływające są podkłady z folii polistyrenowej XPS. Dlaczego są one tak chętnie stosowane?

Jakie są największe zalety podkładów z folii polistyrenowej XPS?

Przede wszystkim są w stanie zapewnić ułożonej podłodze dużą odporność na wilgoć oraz na duże zmiany temperatur. Jeżeli dołożymy do tego zapewnienie bardzo dobrej izolacji akustycznej oraz izolacji termicznej od razu możemy dostrzec, jak dobrym wyborem jest podjęcie decyzji o zastosowaniu podkładów z folii XPS. Można je zastosować, nawet jeśli w danym budynku zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe. Wtedy jednak należy wybrać podkład o nieco mniejszej grubości.
Technicznie rzecz biorąc podkłady z folii polistyrenowej są wykonywane z polistyrenu ekstrudowanego. Materiał ten znakomicie się sprawdza przy wyrównywaniu małych niedoskonałości podłoża, na którym ma zostać umieszczona podłoga pływająca. Bardzo ważne dla wykonawców jest także to, że podkłady z folii polistyrenowej są sprzedawane w różnych grubościach, od 2 do nawet 7 mm oraz są dostępne w wielu wariantach. W zależności od potrzeb można je kupić zarówno w formie rolek, jak i w formie płytek lub najszybszych do układania harmonijek.