Rodzaje paneli podłogowych

Panele podłogowe są bardzo często wybieranym rodzajem pokrycia podłogowego. Są dużo tańsze niż parkiety drewniane czy płytki ceramiczne, łatwe w montażu, a przy tym bardzo estetycznie wyglądają, są trwałe, a zamontowane na właściwie dobranym podkładzie zapewniają także bardzo dobrą izolację termiczną i akustyczną. Wybierając panele podłogowe mamy do wyboru produkty o zróżnicowanych parametrach ścieralności i użyteczności oraz o różnych walorach estetycznych. W naszym wpisie na blogu zajmiemy się opisaniem rodzajów paneli podłogowych ze względu na materiały, z których są wykonane.

Panele laminowane

Pierwszym rodzajem omawianych paneli są panele laminowane. Zbudowane są one zazwyczaj z czterech warstw, połączonych ze sobą pod wpływem wysokiej temperatury, pod ciśnieniem. Dolna warstwa paneli laminowanych jest zbudowana z laminatu lub wzmocnionego papieru. Jej zadaniem jest eliminowanie powierzchniowych naprężeń i zapewnienie zachowania właściwego kształtu ułożonych paneli.
Warstwa nośna w panelach laminowanych, w zależności od jakości paneli, może być wykonana z płyty HDF lub, przy tańszych panelach: z płyty MDF lub z płyt wiórowych. Warstwa ta odpowiada za przenoszenie powstających obciążeń oraz za ostateczną trwałość całych paneli, dlatego warto wybrać takie modele paneli laminowanych, które posiadają stosunkowo grubą warstwę nośną.
O estetyce paneli laminowanych decyduje znajdująca się na warstwie nośnej, warstwa dekoracyjna, która jest wykonana z cienkiego laminatu z nadrukowanym dowolnym wzorem, który może emitować drewno, płytki ceramiczne, a nawet płytki kamienne.
Ostatnia warstwa paneli laminowanych jest wykonana z substancji mineralnej z korundem lub z termoutwardzalnej żywice melaminowej i ma za zadanie zabezpieczenie paneli przed promieniowaniem UV, a także szybkim ścieraniem, wysoką temperaturą oraz działaniem środków chemicznych.

Panele drewniane

Drugim rodzajem paneli podłogowych są panele drewniane, które cieszą się bardzo dużą popularnością wśród klientów ze względu na to, że wyglądem przypominają podłogi z litego drewna. Panele drewniane składają się z trzech głównych warstw: warstwy spodniej wykonanej ze sklejki drewnianej, warstwy środkowej (nośnej) z płyty HDF lub deszczułek z litego drewna iglastego oraz z warstwy dekoracyjnej z dowolnego rodzaju drewna. Oczywiście to właśnie wierzchnia warstwa dekoracyjna decyduje o tym, jaki dokładnie wygląd będzie miała nasza podłoga. Podobnie jak podłogi z litego drewna, może być ona fabrycznie lakierowana lub olejowana, co chroni ułożone panele przed ścieraniem i ewentualnymi zabrudzeniami.

Panele winylowe

Dobrą alternatywą dla paneli laminowanych i drewnianych są panele winylowe. Tego rodzaju pokrycia podłogowe są zdecydowanie cichsze od paneli laminowanych, miękkie w dotyku, są niewrażliwe na wilgoć, a przy tym mają bardzo dobre właściwości antypoślizgowe. Takie cechy sprawiają, że panele winylowe mogą być z powodzeniem stosowane nawet w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność powietrza i jest duże ryzyko oblania, czyli w kuchniach i łazienkach.
Spodnia część paneli winylowych jest zbudowana z korka (rzadziej z włókien szklanych), który bardzo dobrze tłumi hałasy i zapewnia odpowiednią izolację termiczną. Na korku umieszczona jest warstwa nośna z płyty HDF, a na niej dekor pokryty przezroczystym, odpornym na ścieranie PVC. Dużą zaletą paneli winylowych jest możliwość imitacji praktycznie każdego materiału. Istnieje także możliwość umieszczenia na nich wzorów 3D.