Konstrukcyjne płyty OSB mają obecnie bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie przy tworzeniu różnego typu zabudowy lekkiej. Stosuje się je m.in. do wykonywania lekkich ścianek działowych, do produkcji mebli w pomieszczeniach gospodarczych, do wykonywania podkładów pod gonty bitumiczne czy do wykonywania warstwy podszycia dachowego przy stropach. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu opiszemy krótko budowę płyt OSB oraz ich najważniejsze zalety.
Budowa płyt OSB
Drewnopochodne płyty OSB to elementy budowlane zbudowane ze sprasowanych, drewnianych wiórów. Najczęściej do wykonywania płyt OSB wykorzystuje się idealne do wykonywania materiałów budowlanych drewno z drzew iglastych, świerka lub sosny. Ich wybór jest związany z tym, że drewno to jest odpowiednio miękkie i charakteryzuje się łatwością obróbki i bardzo dobrą wytrzymałością mechaniczną. Przy produkcji płyt OSB wybiera się wyłącznie wióry o zbliżonych do siebie wymiarach i smukłej budowie, które zagwarantują większą stabilność całej konstrukcji. Wióry na etapie produkcji są ze sobą zespajane poprzez zastosowanie żywic syntetycznych, które dodatkowo zwiększają ich wytrzymałość. Sposób wytwarzania płyt OSB pozwala na osiągnięcie przez nie wielu bardzo pożądanych w budownictwie cech.
Dlaczego tak chętnie korzysta się z płyt OSB w budownictwie?
Płyty drewnopochodne OSB już od paru lat skutecznie wypierają z rynku stosowane wcześniej płyty pilśniowe czy wiórowe. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że starsze materiały nie miały tak wielu istotnych zalet.
Najważniejszą zaletą płyt OSB jest ich bardzo duża wytrzymałość oraz doskonała sprężystość, a przy tym łatwość obróbki i montażu, które sprawiają, że materiał ten może być stosowany do wykonywania wielu rodzajów elementów konstrukcyjnych. Warto przy tym wiedzieć, że płyty OSB nie wymagają częstych konserwacji. W porównaniu do wspominanych płyt wiórowych czy pilśniowych, płyty OSB odznaczają się także znacznie lepszą estetyką, dzięki czemu mogą być z powodzeniem stosowane także do wykonywania elementów dekoracyjnych. Jest to więc nie tylko materiał nadający się do wykonywania wzmacniających i sztywniejących elementów konstrukcyjnych budynku, ale także do elementów widocznych typu ścianki działowe czy meble gospodarcze.
Istotną cechą płyt OSB jest również ich lekkość, dzięki czemu ich zastosowanie nie łączy się z powstawaniem znaczących obciążeń dla całej konstrukcji. Materiał ten odznacza się również wysokimi parametrami odpornościowymi na zmiany temperatur i wilgotność. Płyt OSB nie należy jednak stosować na zewnątrz budynków, tylko w zamkniętych pomieszczeniach.