Zalety płytek dywanowych

​O tym, że wykładziny dywanowe są najchętniej obecnie stosowanym rodzajem pokryć podłogi w obiektach biurowy wie już chyba każdy czytelnik naszego bloga. Dziś jednak zajmiemy się opisaniem nie tak dobrze wszystkim znanych wykładzin w rolkach, tylko nieco rzadziej stosowanych płytek dywanowych. Z naszego dzisiejszego wpisu na blogu, dowiecie się Państwo m.in. co to są płytki dywanowe oraz jakie są zalety ich stosowania.

Co to są płytki dywanowe?

Płytki dywanowe to umieszczone na specjalnym podkładzie fragmenty wykładziny. Udostępnienie wykładzin podłogowych w małych, kwadratowych płytkach wiążę się z wieloma korzyściami dla klientów, którzy planują wykończyć podłogę przede wszystkim w administrowanych przez siebie pomieszczeniach biurowych. W naszym kraju płytki dywanowe najczęściej są dostępne w dwóch standardowych rozmiarach: 50×50 cm lub 61×61 cm. Nie w każdym kraju wymiary te są jednak takie same. Np. w Stanach Zjednoczonych standardem są płytki o wymiarach 48×48 cm.  Niezależnie jednak od preferowanych standardów producenci wykładzin często umożliwiają także zakup płytek dywanowych w innych rozmiarach. Największe płytki dywanowe mogą mieć wymiary sięgające nawet 100×100 cm. Co więcej,e wszystkie płytki dywanowe są kwadratowe. Niektórzy producenci oferują także płytki o kształtach heksagonalnych, trójkątnych czy pofalowanych. Takie płytki idealnie się sprawdzają, jeżeli zależy nam na umieszczeniu na podłodze jakiegoś wzoru.

Jakie są zalety płytek dywanowych?


​Płytki dywanowe zasadniczo mają podobne zalety jak wykładziny dywanowe, tzn. wyróżniają się bardzo długą trwałością, łatwością utrzymania ich w czystości, bardzo dobrym pochłanianiem dźwięku oraz zapewnianiem dobrej izolacji termicznej od podłogi. Mają jednak jeszcze jedną zaletę, której wykładziny w rolkach już nie posiadają, mianowicie możliwość tworzenia na podłodze skomplikowanych wzorów. Istotny jest również sposób montażu płytek dywanowych. Można je bowiem montować bezklejowo lub przy użyciu, będącego formą kleju, płynu antypoślizgowego. W obu przypadkach pojedyncze płytki można bez problemu zdementować i zastąpić je nowymi. W przypadku płytek dywanowych łatwiejszy jest również dobór rozmiaru, albo raczej ilości potrzebnych płytek do pokrycia całej podłogi. Wystarczy tylko dokładnie zmierzyć jej powierzchnie i dobrać takie płytki, które idealnie pokryją całość. W niektórych przypadkach w trakcie montażu płytek nie ma nawet konieczności przycinania żadnego umieszczanego elementu, co znacznie zwiększa wygodę i pozwala nawet na dokonanie samodzielnego montażu.